Esra ÖZBEY

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1963 yılında mezun oldu ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. Sırasıyla Proje-İnşaat, Etüt-Plan Daire Başkanlıklarını ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yaptıktan sonra 1993’te DSİ Genel Müdürlüğü’ne atandı. 1995 yılında kendi isteğiyle 32 yıl her kademesinde kesintisiz görev yaptığı kurumdan emekli olmuştur.

Bu süreç içinde diğer hizmetlerinin yanında, 1980-1995 yılları arasında Fırat ve Dicle sularının kullanımına ilişkin olarak Türkiye, Suriye ve Irak arasında oluşturulan Ortak Teknik Komite’de Türk Heyeti Başkanı ve Üyesi olarak uzun yıllar görev yapmıştır. Emekliliğini takiben, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı’nda (FAO) danışman olarak görev almıştır. Bu görevi sırasında yurtdışında çeşitli ülkelerde bulunmuş ve özellikle su politikaları konusunda danışmanlık yapmıştır. 1997 ve 1998 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Stratejik Değerlendirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde, Uluslararası İlişkilerde Hidropolitik konusunu işleyen ders vermiştir. Ortadoğu su sorunlarının çeşitli boyutlarının ele alındığı ve ilk baskısı 1996 yılında yayımlanan “Ortadoğu Su Sorunları ve Türkiye” başlıklı kitabının İngilizce baskısı da 2000 yılında yapılmıştır.

Ayrıca “Sulama Kanalları Üzerindeki Yapıların Projelendirilmesi” 1977 yılında, “Çevre Emperyalizmi ve Ilısu Barajı Örneği” 2003 yılında, “Türkiye’nin Su Gündemi/Su Yönetimi ve AB Su Politikaları” 2009 yılında raflardaki yerini almıştır. Özden Bilen’in “Anılar ve Düşünceler” isimli özyaşam öyküsü ise kişisel sitesi www.ozdenbilen.com adresinde, e-kitap olarak 2012’de yayınlanmıştır.